Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać
Poradniki

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać – miękką czy twardą?

Jakość higieny jamy ustnej w dużej mierze zależy od tego, jaką szczoteczkę do zębów wybierzesz. Wybór masz ogromny – na rynku dostępnych jest wiele modeli szczoteczek różniących się od siebie rodzajem włosia, profilem główki czy materiałem wykonania. Największy dylemat stanowi jednak wybór pomiędzy twardą a miękką szczoteczką do zębów. Którą z nich wybrać?

Czym różni się miękka szczoteczka do zębów od twardej?

Włosie jest najważniejszym elementem szczoteczki. Od jego jakości i sposobu wykonania zależy, czy podczas mycia zębów dokładnie usuwać płytkę bakteryjną ze wszystkich powierzchni zębów i linii dziąseł.

To właśnie rodzaj włosia decyduje o twardości szczoteczki. Od czego ono zależy? Co sprawia, że szczoteczka do zębów jest miękka lub twarda?

W tym wypadku możemy mówić o trzech cechach odróżniających jeden model od drugiego. Są to:

  • Materiał wykonania – miękkie szczoteczki do zębów wykonanie są z elastycznego tworzywa, które łatwo ugina się pod naporem i przylega do zębów, nawet jeśli w szczotkowanie nie wkłada się dużej siły. Materiał, z którego wykonane jest włosie twardej szczoteczki do zębów, jest sztywniejszy i nie wygina się na różne strony. Szczoteczka twarda dłużej zachowuje kształt, ale jej pojedyncze włoski często się łamią i stają się bardzo ostre.
  • Grubość pojedynczego włókna – jest ona mniejsza w miękkiej szczoteczce do zębów, dzięki czemu zakończenie włosa jest delikatniejsze i nie rysuje szkliwa. Lepiej też czyści okolice przestrzeni międzyzębowych i linię dziąseł.
  • Gęstość włosia – w miękkich szczoteczkach do zębów włosie ustawione jest gęsto, przez co powierzchnia styczna ze szkliwem zębów jest większa. Dzięki temu mogą czyścić dokładnie.

Duże znaczenie dla jakości mycia zębów ma również kierunek ustawienia włosia. To umieszczone pod wieloma różnymi kątami lepiej usuwa płytkę z trudno dostępnych miejsc. Tego typu włosie znajdziesz zarówno w twardych, jak i miękkich szczoteczkach do zębów.

Która szczoteczka do zębów jest lepsza – miękka czy twarda?

Prawdą jest, że twarda szczoteczka do zębów szybciej usuwa płytkę nazębną i osady powodujące nieestetyczne przebarwienia. Nie jest jednak prawdą to, że jest skuteczniejsza od szczoteczki miękkiej.

Dentyści odradzają używanie twardych szczoteczek do zębów. Sztywne i grube włókna niszczą szkliwo zębów i podrażniają dziąsła, powodują ich krwawienie lub stany zapalne. Zwiększają tym samym ryzyko próchnicy, nadwrażliwości, paradontozy i innych chorób dziąseł.

Takie ryzyko nie występuje przy użyciu miękkich szczoteczek do zębów. Elastyczność włosia sprawia, że podczas szczotkowania dokładnie usuwa się płytkę bakteryjną z większej powierzchni zębów (nawet z linii dziąseł). Nie dochodzi przy tym erozji szkliwa i uszkodzeń miękkich tkanek w jamie ustnej. Na rynku dostępne są również ultramiękkie szczoteczki do zębów, które mogą być stosowane także przez osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów.

szczoteczka

Jaką miękką szczoteczkę do zębów wybrać? Sprawdź szczoteczki GUM®!

Szczoteczki GUM® zostały zaprojektowane z myślą o osobach z różnymi potrzebami higienicznymi. Wszystkie z nich wyposażone są w miękkie i elastyczne włosie. Do tego poszczególne modele różnią się sposobem ułożenia włókien, profilowaniem włosia czy kształtem szczoteczki. Dzięki temu nadają się zarówno do codziennej pielęgnacji jamy ustnej osób bez problemów stomatologicznych, jak i osób nieco bardziej wymagających.

Na wyróżnienie zasługują przede wszystkim:

  • szczoteczka GUM® Technique® PRO z dwupoziomowym włosiem osadzonym pod różnymi kątami;
  • miękka szczoteczka do zębów dla dzieci z małą główką i rączką zapewniającą pewny chwyt;
  • szczoteczka GUM® ORTHO – z włosiem wyciętym w kształt litery V, aby dokładnie usuwać zanieczyszczenia z aparatu ortodontycznego;
  • szczoteczka pooperacyjna – super miękka szczoteczka do zębów o włóknach grubości zaledwie 0,1 mm;
  • szczoteczka GUM® SensiVital® (TB) z długim i mikro-cienkim włosiem, dzięki którym możesz skutecznie myć nawet bardzo wrażliwe zęby.

Pamiętaj, że nawet najlepiej wyprofilowana i bardzo miękka szczoteczka do zębów nie będzie skuteczna, jeśli czyścisz zęby nieregularnie. Prawidłowa higiena jamy ustnej opiera się na czterech filarach: dobrej szczoteczce do zębów, produktach do zębów dostosowanych do Twoich potrzeb, właściwej technice szczotkowania i sumienności. Aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami, nie możesz pominąć żadnego z nich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.