Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zioła

Czystek pomoże w skutecznej walce z trądzikiem

Ekstrakt z czystka pomoże w walce z nowymi wypryskami powstającymi przez bakterie trądzikowe. Badania wykazały, że regularne picie herbaty z tej rośliny redukuje rozprzestrzenianie się bakterii trądzikowych. Jako roślina lecznicza, wspominany był już w Piśmie Świętym.

Czystek na trądzik

Choroba trądzikowa to nie tylko problem nastolatków. Problem występuje także u niemowląt oraz dzieci, ale także u dorosłych osób. Choroba polega na nadmiernej produkcji sebum, które zatyka gruczoły łojowe. Pod skórą zbierają się wtedy bakterie, tłuszcz oraz zrogowaciałą skóra, która zatyka ujście i prowadzi do rozwinięcia stanu zapalnego. Leczenie trądziku wymaga czasu i często użycia silnych antybiotyków, które niekorzystnie działają na florę bakteryjną jelita i wątrobę.

Ekstrakt z czystka został przebadany w Altenberge, gdzie substancja wyraźnie powstrzymywała rozprzestrzenianie się bakterii trądzikowych Propionibacterium acnes. Czystek od środka pomaga w zapobieganiu niedoskonałościom. Regularni użytkownicy rośliny zgłaszają, że rany i stany zapalne powstałe podczas przebiegu choroby goją się dużo szybciej, a skóra jest gładsza i wygląda zdrowiej.

Roślina jest bogata w polifenole, czyli organiczne związki chemiczne, które hamują procesy starzenia i chronią organizm przez wolnymi rodnikami. Poza zabójczym działaniem na bakterie, czystek odtruwa organizm, działa przeciwgrzybiczo, przeciwalergicznie oraz przeciwwirusowo.

Jak stosować czystek w walce z trądzikiem?

Tonik z czystka do mycia

Tonik z czystkiem to propozycja naturalnego płynu do przemywania twarzy. Należy 1-2 łyżeczki suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i gotować przez 10 minut. Następnie wywar trzeba odstawić pod przykryciem na około 15 minut i odcedzić. Wystudzony płyn można przelać do buteleczki i stosować 2 razy dziennie za pomocą zwilżonego płatka kosmetycznego.

Napar z czystka

Do niskiej szklanki należy wsypać 2 łyżeczki suszonego czystka, zalać wrzątkiem i odstawić na 5-10 minut. Przed wypiciem naparu należy całość przecedzić.

Okłady

Wywar z czystka należy nałożyć na płatek kosmetyczny i położyć na zmienione chorobowo miejsca na twarzy. Po około 15-20 minutach okład należy usunąć i przemyć twarz ciepłą wodą.

 

Czystkowy detoks

Napój z czystka usuwa także z organizmu metale ciężkie, które gromadzą się w naszym ciele np. na skutek palenia papierosów czy wdychania zanieczyszczonego powietrza. Po regularnym piciu napoju, odporność na infekcje i wirusy może się polepszyć, a zęby mogą odzyska∂ dawną biel.

 

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.