Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

podkłady medyczne
Poradniki

Kiedy stosować podkłady medyczne?

Podkłady jednorazowe są medycznymi wyrobami jednorazowymi, które stosuje się przeważnie w placówkach medycznych i opiekuńczych. Pozwalają one na zachowanie większego standardu higieny. Poza tym jest to wygodne rozwiązanie. Po każdej wizycie czy zabiegu wystarczy zwinąć i wyrzucić podkład, a na jego miejscu dać nowy. Kiedy warto jednak stosować jednorazowe podkłady medyczne?

Podkłady w placówkach medycznych

Przede wszystkim wykorzystuje się w różnego rodzaju placówkach medycznych, jak szpitale i przychodnie. Szczególnie w przypadku osób chorych konieczne jest zastosowanie większej ostrożności i higieny, a podkłady medyczne bardzo to ułatwiają.

Sam podkład jest całkiem przyjemny w dotyku, zapewnia higienę oraz komfort użytkowania. Jednocześnie chroni przed kurzem, brudem, a przede wszystkim wydzielinami i bakteriami. Pozwala to na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i łóżku i sprzętowi wykorzystywanemu podczas wizyty pacjenta.

Takie podkłady są wygodne w użyciu. Na czas wizyty zawsze rozkłada się świeży podkład, z którego pacjent może skorzystać. Potem wystarczy go wyrzucić. Ma to zaletę, że nie trzeba prać podkładu i doprowadzić do sytuacji, że materiał się nie doprał, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pacjenta. 

Kiedy jeszcze stosuje się podkłady medyczne

Jednorazowe podkłady medyczne są stosowane nie tylko w gabinetach lekarskich, ale także ośrodkach rehabilitacyjnych, gabinetach medycyny estetycznej czy przychodniach stomatologicznych. Przydają się również podczas opieki nad osobami niepełnosprawnymi czy starszymi.

Często można je spotkać także w salonach masażu czy kosmetycznych i tatuażu. Również kobiety przygotowujące się do porodu i opieki nad dzieckiem zaopatrują się w podkłady medyczne. Przychodnie weterynaryjne także posiadają w zapasie podkłady jednorazowe, które przydają się podczas wizyt zwierzęcych pacjentów. 

Rodzaje podkładów jednorazowych

Wyróżnia się dwa rodzaje: włókninowe i podfoliowane. Pierwsze są oddychające, nie wywołują podrażnień, są przyjemne i miękkie w dotyku. Dlatego zaleca się je stosować w przypadku osób z alergią, ale także z wrażliwą skorą. Są też nieprzemakalne i w dobrej cenie. Warto wybierać je z dostosowaniem wymiarów do swoich indywidualnych potrzeb. Wpływa to na ich skuteczność.

Drugie wykonuje się ze specjalnej, chłonnej bibuły, która jest całkiem wytrzymała. Takie podkłady stosuje się przede wszystkim podczas operacji czy zabiegów medycznych. Często je można spotkać w szpitalach czy klinikach weterynaryjnych.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.