Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

antyperspiranty brudzą
Poradnik

Dlaczego antyperspiranty brudzą, a nawet przebarwiają ubrania?

Wiele osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez użycia antyperspirantu, który miejscowo ograniczy pocenie się skóry, zapewni długie uczucie świeżości i ochronę przed nieprzyjemnym zapachem. Kosmetyki tego typu mogą jednak brudzić, a czasem nawet trwale przebarwiać ubrania. Które produkty nie niszczą ubrań i jak je stosować, żeby tego uniknąć? Oto zbiór przydatnych informacji.

Jakie antyperspiranty nie brudzą ubrań?

Produkty nakładane bezpośrednio na skórę tak jak antyperspiranty często są wzbogacane o składniki nawilżające i działające odżywczo na skórę, bez których mogłyby ją wysuszać. Taka mieszanka składników sprawia jednak, że tego rodzaju kosmetyki mogą pozostawiać plamy na ubraniach. W wielu przypadkach łatwo się spierają, ale mogą zmuszać do nieplanowanej zmiany stylizacji. Bywają kłopotliwe, jeśli nie zauważy się ich przed wyjściem z domu.

Pod kątem lekkich zabrudzeń powstałych przy zakładaniu ubrań, poleca się przede wszystkim dobry antyperspirant damski w sprayu. Forma sprayu sprawia, że kosmetyk schnie znacznie szybciej, a na skórę nie nakłada się jego nadmiaru. Antyperspiranty w sprayu mniej brudzą ubrania niż odpowiedniki tych kosmetyków w płynie czy sztyfcie.

Skąd biorą się przebarwienia pod pachami?

Czasami zabrudzenia pozostawiane na ubraniach przez antyperspiranty nie ograniczają się jedynie do niewielkich śladów kosmetyku, które znikną z materiału już po pierwszym praniu. Zdarza się, że po jakimś czasie korzystania z antyperspirantu, na ubraniach, w tym przede wszystkim pod pachami, powstają trwałe przebarwienia. Mogą mieć różne odcienie – na ciemnych materiałach są to głównie jasne plamy, na białych koszulkach natomiast żółte ślady.

Antyperspiranty mogą przebarwiać tkaniny przez zawartość składników, które wchodzą w reakcję z włóknami. Jednym z nich jest aluminium, które skutecznie ogranicza pocenie się skóry i hamuje rozwój bakterii na jej powierzchni. Z drugiej strony jednak może odbarwiać materiały, co prowadzi do trwałego zniszczenia ubrań.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim warto pamiętać, jak prawidłowo stosować takie kosmetyki. Choć wydaje się to banalne i intuicyjne, w trosce o ulubione ubrania dobrze jest zweryfikować swoje codzienne nawyki.

Chroń ubrania, prawidłowo używając antyperspirantów

Chcesz uniknąć plam na ubraniach? Nie musisz od razu rezygnować ze swoich ulubionych kosmetyków, zwłaszcza że produkty ze składnikami o delikatnym działaniu dla tkanin niekoniecznie będą równie skuteczne pod kątem hamowania pocenia się skóry.

Za plamy i przebarwienia na materiale odpowiada głównie kontakt tkanin z kosmetykiem, który nie wyschnął jeszcze na powierzchni skóry. Żeby tego uniknąć, pamiętaj przede wszystkim o tym, żeby odczekać chwilę po nałożeniu antyperspirantu, zanim założysz na siebie ubrania.

Antyperspiranty w sprayu najszybciej wysychają i najrzadziej plamią ubrania przez swoją lekką formułę. Jeśli korzystasz z produktów w tak zwanej kulce lub w sztyfcie, uważaj, by nie nakładać na skórę nadmiaru kosmetyku, który nie wchłonie się właściwie i wejdzie w reakcję z materiałem. Pozwól kosmetykom wyschnąć, zanim się ubierzesz.

Żeby uniknąć zabrudzeń na ubraniach powstałych już podczas ubierania się, niektórzy nakładają antyperspirant na skórę już po założeniu koszulki. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady – kosmetyk nie ma czasu wyschnąć przed kontaktem z materiałem ubrania. W ten sposób unikniesz drobnych zabrudzeń, jednak narazisz się na przebarwienia pod pachami.

Materiał zewnętrzny

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.