Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

HMB
Zdrowie

Co to jest i jak działa HMB?

Rynek suplementów dla sportowców jest bardzo bogaty w przeróżne preparaty. Większość z nich znamy i rozumiemy, białka czy węglowodany kojarzy nawet największy laik, jednak pewne grupy produktów nie są takie proste do określenia i nie od razu wiemy, z czym mamy do czynienia. Jednym z takich suplementów z pewnością będzie HMB. Co kryje się za tym skrótem? Czym tak naprawdę jest ta substancja i jak działa na organizm człowieka? Oto krótki artykuł, w którym odpowiemy na te pytania.

Co to jest HMB?

HMB to kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy, nazywany także hydroksymetylomaślanem. Należy do grupy hydroksykwasów, w której znajdują się także bardziej znane nam związki, np. kwas cytrynowy, jabłkowy i winowy. W organizmie powstaje jako produkt reakcji katabolizmu białek. Związków podobnych do HMB jest kilka, jednak nie zyskały takiej popularności. W czym tkwi sekret hydroksymetylomaślanu? Dlaczego ma tyle samo zwolenników, co przeciwników?

Jak działa HMB?

HMB jest na dzień dzisiejszy na tyle przebadanym związkiem, że znamy pozytywne skutki jego suplementacji, jednak nie do końca jeszcze potwierdzono, jak właściwie ten związek na organizm ludzki działa i jak dochodzi do tych pozytywnych skutków regularnego zażywania HMB. W 2017 roku grupa naukowców wysnuła wniosek, że HMB posiada właściwości hamujące dalszą pracę enzymów katabolizujących – jak już wiemy, samo HMB powstaje w wyniku takiego procesu. To skutkowałoby mniejszym rozpadem tkanek mięśniowych podczas wzmożonych ćwiczeń i ograniczeniem katabolizmu mięśni, dzięki czemu masa mięśni mogłaby swobodnie rosnąć. Nie do końca wiadomo, czy HMB ma zdolność do hamowania enzymów odpowiedzialnych za rozpad białek, najistotniejszą kwestią z punktu widzenia sportowca jest jednak to, że stosowanie HMB faktycznie zapewnia szereg korzyści, w tym także zwiększenie masy mięśniowej.

Regularne przyjmowanie HMB wpływa na masę i siłę mięśni. Raporty wskazują, że największe korzyści z przyjmowania kwasu 3-hydroksy-3-metylomasłowego odczuwają sportowcy trenujący siłowo. HMB najprawdopodobniej pozytywie wpływa na syntezę białek, co tłumaczy większy przyrost masy mięśniowej u ćwiczących. Suplementacja HMB zwiększa wydolność tlenową podczas treningu oraz korzystnie wpływa na regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych. Dzieje się tak, ponieważ hydroksymetylomaślanowi przypisuje się rolę prekursora cholesterolu, który wpływa na kanały jonowe błon komórkowych. Dzięki temu substancje odżywcze szybciej docierają do wnętrza komórek, w tym także do mięśni.

Czy warto przyjmować HMB?

Kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy to bardzo specyficzny suplement. Często zaleca się go początkującym sportowcom. Warto jednak doprecyzować, że najlepsze efekty osiągną osoby trenujące siłowo. Każdy organizm jest inny i to, co doskonale sprawdzi się w przypadku jednego człowieka niekoniecznie zadziała w przypadku kogoś innego, dlatego jeśli zaczynasz przyjmowanie HMB, warto na początku wypróbować suplement i sprawdzić, jak organizm na niego reaguje. HMB najlepiej zażywać szybko i nie przetrzymywać substancji w ustach, by zmaksymalizować jego działanie.

Podsumowanie

Suplementów jest bardzo wiele i nie każdy będzie dla każdego skuteczny. Zdania na temat HMB są podzielone, ponieważ nie do końca znamy jeszcze jego sposób działania. Warto spróbować hydroksymetylomaślanu i samemu przekonać się, czy to suplement odpowiedni dla Ciebie.
Duży wybór suplementów znajdziesz na musclepower.pl, gdzie możesz zaopatrzyć się w wiele rodzajów odżywek dla sportowców.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.