Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Kwalifikowana pierwsza pomoc
Zdrowie

Kwalifikowana pierwsza pomoc – o czym mowa w praktyce?

Kwalifikowana pierwsza pomoc, czyli KPP, to specjalistyczny zbiór czynności podejmowanych przez ratownika wobec osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Kursy pozwalające nabyć taką wiedzę i umiejętności są traktowane na równi z profesjonalnymi i kompleksowymi szkoleniami medycznymi. O czym jest mowa w praktyce? Wyjaśniamy.

Czym jest kwalifikowana pierwsza pomoc?

Kwalifikowana pierwsza pomoc to przede wszystkim wiedza i umiejętności, które pozwalają w bezpieczny i efektywny sposób nieść pomoc osobom poszkodowanym. Kursy, które umożliwiają nabycie takich kompetencji przeznaczone są dla osób bez wykształcenia medycznego. Warto jednak zauważyć, że wartość nabytych umiejętności jest na równi z bardziej zaawansowanymi szkoleniami, które przechodzą między innymi lekarze. Ratownik KPP to osoba, która umie radzić sobie ze stresem i jest pewna swojej wiedzy. Kompleksowe szkolenia prowadzone są między innymi w trudnych warunkach terenowych i pod presją czasu. Nabyte umiejętności kompleksowo więc odpowiadają tym, które mogą mieć miejsce na przykład w trakcie wypadków komunikacyjnych. Trzeba umieć pokonać nie tylko stres, ale również poradzić sobie ze strachem.

Co warto wiedzieć na temat kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Kursy KPP kompleksowo przygotowują kursantów do radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Oprócz wiedzy teoretycznej, dużą wagę przywiązuje się do zajęć praktycznych. Całość kursu to najczęściej 66 godzin lekcyjnych podzielonych na kilka etapów. Niewielkie grupy osób, które uczą się pod okiem doświadczonego wykładowcy nabywają potrzebną wiedzę, którą następnie realizują w symulowanych zdarzeniach. Na koniec kursu odbywa się egzamin po którym uzyskuje się certyfikat.

Dlaczego warto posiadać wiedzę z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Wiedza z zakresu KPP pozwala udzielać pierwszej pomocy w sposób bezpieczny i efektywny. Kompleksowa wiedza i umiejętności nabyte podczas praktycznej części szkoleń pozwalają na łatwiejsze radzenie sobie ze stresem i strachem. Ma to szczególne znaczenie w trakcie prowadzenia działań ratunkowych w nietypowych sytuacjach, na przykład w trakcie wypadków komunikacyjnych.

Warto także zauważyć, że w wielu przypadkach pracodawca chętnie zatrudnia osoby, które mogą w swoich kwalifikacjach zawodowych przedstawić certyfikat KPP. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w niektórych zawodach i stanowiskach. Przykładowo opiekunki do dzieci i osób starszych, które chcą pracować w profesjonalnych agencjach mają większą szansę na zatrudnienie jeśli ukończyły taki kurs.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.