Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Niemowlę a zwierzęta domowe

W sytuacji kiedy w naszym domu pod jednym dachem znajdują się niemowlę i zwierzęta domowe warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

Bezpieczeństwo obu stron

Należy przy tym przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie obu stron.
Jeżeli przed narodzeniem dziecka, posiadaliśmy już jakieś zwierzęta domowe przykładowo takie jak pies czy kot, będzie to dla nich bardzo trudna sytuacja.
Zwierzę musi stopniowo przyzwyczaić się do obecności dziecka. Jeżeli zwierzę było nauczone spać w naszej sypialni, musimy go odzwyczaić. Trzeba dać mu to obwąchania ciuszki dziecka, aby znało jego zapach i w przyszłości mogła zaistnieć między nimi relacja jakiejś przyjaźni. Zwierzę będzie się coraz bardziej interesowało naszym dzieckiem i wzajemnie, dziecko będzie go obserwowało, dotykało.

Prawidłowy rozwój zwierzęcia

Posiadanie zwierzęcia domowego przy niemowlaku zapewnia prawidłowy jego rozwój. Zwierzątko domowe jest najczęściej pierwszym przyjacielem i obrońcą naszego dziecka.
Musimy jednak szczególnie uważać jeżeli nasz pies czy kot należy do zwierząt agresywnych.
Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie możemy pozostawiać dziecka samego z kotem czy psem, gdyż nie wiadomo kiedy odezwą się w nich jakieś agresywne zachowania.
Bardzo ważna jest również higiena. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę, aby nasze zwierzę było zawsze czyste, szczególnie kiedy ma kontakt z niemowlakiem. Musimy pamiętać, że nie należy izolować zwierzęcia od dziecka. Zwierzę musi stopniowo przyzwyczajać do jego obecności.
Na koniec trzeba również zwrócić uwagę na szczepienia, a jeżeli pies lub kot nie był szczepiony musimy udać się do weterynarza, aby takie szczepienie wykonał.

ZObacz więcej podobnych artykułów na krainadziecka.net.pl

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.