Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Alantan czy Bepanthen
Poradnik

Alantan czy Bepanthen, czyli co stosować jako krem na świeży tatuaż?

Tatuaż stanowi specyficzną ozdobę ciała, ale pomimo tego coraz więcej osób podejmuje decyzję o tym, aby go wykonać. Ten charakterystyczny wzór powstaje poprzez wprowadzenie czarnego lub kolorowego tuszu do skóry. Zabieg powinien wykonywać wykwalifikowany gitarzysta za pomocą specjalnej maszynki, wyposażonej w igłę. Aby mógł przetrwać wiele lat, należy go odpowiednio pielęgnować, a po jego wykonaniu przestrzegać określonych zasad.

Jak zadbać o świeży tatuaż?

Ani wielkość, ani miejsce wykonania, ani też wzór tatuażu nie wpływają na metodę jego pielęgnacji. Po wykonaniu tatuażu wzór przykrywany jest specjalną folią, która powinna zostać ściągnięta po kilku godzinach. Kolejnym krokiem jest przemycie tatuażu wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego oraz osuszenie go ręcznikiem papierowym. Końcowym zabiegiem jest nałożenie na tatuaż maści, które najczęściej stosowane są przy stanach zapalnych skóry – zalecane są Alantan i Bepanthen. Maść, naniesiona na tatuaż, czyli tak naprawdę na wciąż otwartą ranę, powinna regenerować skórę i jednocześnie ją nawilżać. Dobrze, jeśli zawiera w swoim składzie witaminę A lub E.

Alantan Plus – wady i zalety preparatu

Alantan Plus to powszechnie dostępna w aptekach i znana od wielu lat maść o uniwersalnym zastosowaniu, która w swoim składzie posiada dekspantenol (prowitaminę witaminy B5). Ponadto produkt zawiera alantoinę, która wspomaga gojenie się różnego rodzaju ran. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że w maści Alantan Plus znajdują się parabeny, lanolina oraz glikol propylenowy, które mogą u niektórych osób wywoływać uczulenie. Alantan Plus w przeszłości był najpopularniejszym środkiem do pielęgnacji tatuażu, jednak z uwagi na to, że na przestrzeni lat zmieniono jego skład, nie jest już tak często polecany, a niektórzy wręcz odradzają jego używanie.

Bepanthen Baby – alternatywa dla maści Alantan Plus

Bepanthen Baby to preparat polecany do pielęgnacji niemowląt, szczególnie w celu ochrony ich wrażliwej skóry. Podobnie, jak Alantan Plus, zawiera w swoim składzie dekspantenol i lanolinę, jednak pozbawiony jest substancji szkodliwych dla alergików. Dodatkowym atutem maści Bepanthen Baby jest to, że oprócz pielęgnacji dodatkowo odżywia skórę i pozwala jej swobodnie oddychać.

Alantan Plus czy Bepanthen Baby – co wybrać do pielęgnacji tatuażu?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rekomendacji tatuażysty, który z pewnością posiada wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Jeśli u posiadacza tatuażu pojawiła się wcześniej reakcja alergiczna na substancje zawarte w kosmetykach, warto przeprowadzić test preparatu Alantan Plus na małym fragmencie niewytatuowanej skóry. W sytuacji, gdy maść podrażnia skórę, warto zamienić ją na Bepanthen Plus. Jeśli mimo zastosowania wspomnianych maści występują problemy z gojeniem się tatuażu, należy zwrócić się o pomoc do dermatologa.

W poszukiwaniu niezbędnych rad w zakresie pielęgnacji tatuażu oraz po garść przydatnych informacji z innych dziedzin naszego życia warto odwiedzić blog Mama bez Recepty.

Artykuł sponsorowany

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.