Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Poradnik Zdrowie

Co robić, gdy bliska osoba zachoruje na POChP?

Kiedy ktoś z naszego bliskiego otoczenia poważnie zachoruje, szargają nami naprawdę różne emocje. Najczęściej w pierwszej kolejności odczuwamy strach, a następnie – panikę. Dopiero później zaczynamy zadawać sobie pytanie, jak właściwie powinniśmy zareagować? Przecież nasze negatywne nastawienie tylko doleje oliwy do ognia. Jeśli my się stresujemy, co musi czuć chory? Wtedy wchodzimy w fazę współczucia, która również nie jest do końca dobra. Na POChP cierpi obecnie ponad 2 miliony Polaków – to więcej, niż liczba ludności Warszawy. Choć nie mówi się o tym głośno, dziś jest to jedna z najpopularniejszych dolegliwości przewlekłych, uznana zresztą za chorobę cywilizacyjną. Co zatem zrobić, gdy ktoś z Twojego otoczenia otrzyma diagnozę? Jak się zachować w tej trudnej dla wszystkich sytuacji?

Poznaj Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc

W tym akapicie pokrótce przedstawimy Ci POChP. Pamiętaj, że zarówno wiedza, jak i „oswojenie się” z chorobą z całą pewnością pozytywnie wpłyną na jej postrzeganie. Gotowy?

POChP to skrót od Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Jeśli słowo „obturacja” jest Ci obce, spieszymy z informacją: oznacza ono po prostu zwężenie dróg oddechowych. Można zatem śmiało powiedzieć, że POChP jest dolegliwością utrudniającą prawidłowe oddychanie poprzez zwężenie płuc. To jednostka chorobowa, która obecnie plasuje się na czwartej pozycji na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż bardzo często jest ona bagatelizowana. Oczywiście – każdemu z nas czasami dokucza „chrząkanie” i nie powinniśmy siać z tego powodu paniki. Jeśli jednak mamy do czynienia z kaszlem przewlekłym, należy to jak najszybciej skonsultować z lekarzem.

Zwróć uwagę na objawy

POChP charakteryzuje się bardzo „typowymi” dla chorób płuc objawami. U chorego w pierwszej kolejności pojawia się męczący kaszel, występujący zwłaszcza rano. Nieleczona dolegliwość prowadzi do duszności, a w konsekwencji zaczyna się coraz częstsze odkrztuszanie plwociny.

Plwocina to wydzielina wykrztuszana z dróg oddechowych. W jej skład wchodzą:

  • Ślina
  • Komórki złuszczonego nabłonka
  • Pyły
  • Resztki Pokarmowe

Zdarza się, że we „flegmie” pojawia się również ropa i krew. Niestety – najczęściej dopiero te ostatnie objawy skłaniają chorego do diagnozy i podjęcia leczenia. Nie ulega bowiem wątpliwości, że odkrztuszanie wydzieliny wymieszanej z krwią nie jest zbyt optymistycznym sygnałem. Więcej informacji na temat definicji i rozwoju POChP znajdziesz tutaj: https://oddychajmy.pl/.

Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny choroby…

…I walcz z nimi! Badania wskazują, że aż 90% osób cierpiących na POChP to palacze. Jeśli zatem wiesz, że bliska Ci osoba choruje, ale jednocześnie ma problem z rzuceniem nałogu, wesprzyj ją w tym! Czasami wystarczy zwykła rozmowa, choć często nie przynosi ona oczekiwanych rezultatów. W związku z tym porozmawiaj z chorym o wizycie w poradni antynikotynowej. Jednym z Twoich argumentów może być to, że tego typu placówki świadczą usługi nieodpłatnie – czy zatem macie coś do stracenia? Jeśli pomyślałeś, że od dziś planujesz wspierać bliską Ci osobę w chorobie, koniecznie wejdź na stronę: https://oddychajmy.pl/pochp-a-bliscy/. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, które naprowadzą Cię na odpowiednią ścieżkę.

Poza tytoniem wyróżniamy jednak jeszcze inne czynniki, które zawzięcie wspierają POChP w rozwoju. Wśród nich możemy wymienić na przykład

  • Pracę w pyle – dotyczy to zarówno górników i hutników, jak i… Stylistek paznokci! Wbrew pozorom panie świadczące usługi kosmetyczne również mogą nabawić się choroby płuc. Ma to ścisły związek z wdychaniem pyłu z piłowanych paznokci.
  • Palenie w piecu nieodpowiednimi materiałami – nie od dziś wiadomo, że smog zabija nas powoli. Nie ulega zatem wątpliwości, że osoby mające na co dzień styczność z powietrzem przekraczającym wszelkie normy jakościowe, mogą znaleźć się w grupie ryzyka.
  • Wdychanie dymu papierosowego – choć to prawie to samo, co palenie tytoniu, uczulamy: Palenie bierne wpływa na nasze zdrowie co najmniej tak samo negatywnie, jak palenie czynne!

Sprawdź listę najczęściej zadawanych pytań

Gdy już oswoisz się z chorobą, nie bombarduj chorego pytaniami. Samodzielnie poszukaj informacji na temat POChP i utwierdź się w przekonaniu, że z tą dolegliwością da się żyć. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką listę najczęściej zadawanych pytań w kontekście Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc:

  • 1) Czy to choroba zakaźna? – Nie. Nie ma możliwości, żeby POChP przeniosło się „z człowieka na człowieka”. Dolegliwość ta jest efektem złego trybu życia, na co znacząco wpływają wymienione wyżej przyczyny.
  • 2) Czy POChP można wyleczyć? – Ponownie – nie. Choroba ta jest wprawdzie nieuleczalna, jednak można walczyć z jej negatywnymi skutkami. Biorąc leki i zmieniając swoją codzienność (na przykład poprzez rzucenie palenia lub częstsze wychodzenie na spacery) można niemal całkowicie zniwelować efekty choroby.
  • 3) Czy e-papierosy również szkodzą? – Póki co nie powstały żadne rzetelne badania kliniczne, które mogłyby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że obecnie możemy znaleźć coraz więcej informacji sugerujących, jakoby e-papierosy również były szkodliwe dla naszego zdrowia.
Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.