Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Choroby Zdrowie

Cytologia – kompendium wiedzy

Cytologia to główne badanie profilaktyczne, które pomaga wykryć nawet wczesne stadium raka szyjki macicy. Przeczytaj nasze kompendium wiedzy na temat tego badania, a dowiesz się między innymi jak często należy wykonywać badanie cytologiczne!

Badanie cytologiczne

Cytologia to wymaz z szyjki macicy, który jest zalecanym badaniem profilaktycznym dla młodych jak i starszych kobiet. Wyniki badania mogą wykazać ślady raka szyjki macicy w najwcześniejszym, przedinwazyjnym stadium.

Wskazania do badania

Badanie cytologiczne potrafi także sprawdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który zwiększa szanse na rozwój nowotworu szyjki macicy. Cytologia jest także wykorzystywana w celu:

  • kontroli stanu nabłonka pochwy,
  • sprawdzenia efektów działania leków hormonalnych,
  • określenie terminu owulacji.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania, ale wiele kobiet zapomina wykonywać te badanie w jej trakcie.

Przygotowanie do cytologii

Najlepszym okresem do przeprowadzenia pobrania wymazu jest czas 4 dni po miesiączce i 4 dni przed kolejną. Przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie środków dopochwowych i irygacja, odczekaj 2 dni po wykonaniu tych czynności.

Przed badaniem cytologicznym nie można także współżyć.

W przypadku infekcji intymnej (którego objawami może być swędzenie i pieczenie) należy także odczekać do czasu jej całkowitego wyleczenia, ponieważ może zaburzyć wynik badania.

Jak wygląda badanie?

Po wejściu do gabinetu, lekarz ginekolog poprosi Cię o ułożenie się wygodnie na fotelu ginekologicznym i rozluźnienie. Następnie do pochwy zostanie wprowadzony wziernik, który ułatwi pobranie materiału. Potem specjalną szczotką pobiera się wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej z szyjki macicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i jedyne co możesz poczuć to delikatne uszczypnięcie.

Lekarz za jednym zamachem pobiera wymaz z tarczy szyjki macicy oraz kanału szyjki znajdującego się głębiej. Obie próbki następnie nanoszone są na szkiełko i utrwalane specjalnymi odczynnikami. Następnie zebrana wydzielina przenoszona jest do laboratorium. Warto skorzystać z zaufanego ginekologa, który nie korzysta z podróbek szczoteczek do pobierania wymazu. Niektóre gabinety pozwalają sobie na oszczędność i używają słabszych jakościowo szczoteczek, które nie pobierają próbki tak dokładnie jak te droższe.

Jak często wykonywać zabieg?

Badanie warto wykonywać minimum raz w roku, a kobiety starsze mogą wykonywać je co 2-3 lata. Warto zwiększyć częstotliwość badania cytologicznego jeżeli mamy wielu partnerów seksualnych. Wtedy zagrożenie zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego jest większe, a cytologia wykrywa wirusa w wymazie. Osoby o obniżonej odporności powinny także wykonywać badanie częściej, nawet 2-3 razy w roku, ale o tej konieczności poinformuje ginekolog.

U kobiet w ciąży badanie wykonuje się w I i III trymestrze ciąży.

Koszt badania cytologicznego

Badanie jest tanie, ponieważ w większości placówek kosztuje od 30 do 40 zł. Cytologia jest także refundowana, więc możemy skorzystać z darmowego leczenia na koszt NFZ. Istnieje także rządowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, który zapewnia bezpłatną cytologię raz na 3 lata dla kobiet w wieku pomiędzy 25. a 59. rokiem życia.

Podsumowanie

Cytologia to bardzo ważne badanie, które potrafi określić stan szyjki macicy i pozwala na wczesne wykrycie zachodzących w niej zmian. Wymaz pozwala także na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, nawet w przedinwazyjnym jej stanie. Badanie charakteryzuje się bardzo niskim kosztem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby było wykonywane regularnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.