Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Cytologia – kompendium wiedzy

Cytologia to główne badanie profilaktyczne, które pomaga wykryć nawet wczesne stadium raka szyjki macicy. Przeczytaj nasze kompendium wiedzy na temat tego badania, a dowiesz się między innymi jak często należy wykonywać badanie cytologiczne!

Badanie cytologiczne

Cytologia to wymaz z szyjki macicy, który jest zalecanym badaniem profilaktycznym dla młodych jak i starszych kobiet. Wyniki badania mogą wykazać ślady raka szyjki macicy w najwcześniejszym, przedinwazyjnym stadium.

Wskazania do badania

Badanie cytologiczne potrafi także sprawdzić zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, który zwiększa szanse na rozwój nowotworu szyjki macicy. Cytologia jest także wykorzystywana w celu:

  • kontroli stanu nabłonka pochwy,
  • sprawdzenia efektów działania leków hormonalnych,
  • określenie terminu owulacji.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania, ale wiele kobiet zapomina wykonywać te badanie w jej trakcie.

Przygotowanie do cytologii

Najlepszym okresem do przeprowadzenia pobrania wymazu jest czas 4 dni po miesiączce i 4 dni przed kolejną. Przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie środków dopochwowych i irygacja, odczekaj 2 dni po wykonaniu tych czynności.

Przed badaniem cytologicznym nie można także współżyć.

W przypadku infekcji intymnej (którego objawami może być swędzenie i pieczenie) należy także odczekać do czasu jej całkowitego wyleczenia, ponieważ może zaburzyć wynik badania.

Jak wygląda badanie?

Po wejściu do gabinetu, lekarz ginekolog poprosi Cię o ułożenie się wygodnie na fotelu ginekologicznym i rozluźnienie. Następnie do pochwy zostanie wprowadzony wziernik, który ułatwi pobranie materiału. Potem specjalną szczotką pobiera się wydzielinę zawierającą komórki błony śluzowej z szyjki macicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i jedyne co możesz poczuć to delikatne uszczypnięcie.

Lekarz za jednym zamachem pobiera wymaz z tarczy szyjki macicy oraz kanału szyjki znajdującego się głębiej. Obie próbki następnie nanoszone są na szkiełko i utrwalane specjalnymi odczynnikami. Następnie zebrana wydzielina przenoszona jest do laboratorium. Warto skorzystać z zaufanego ginekologa, który nie korzysta z podróbek szczoteczek do pobierania wymazu. Niektóre gabinety pozwalają sobie na oszczędność i używają słabszych jakościowo szczoteczek, które nie pobierają próbki tak dokładnie jak te droższe.

Jak często wykonywać zabieg?

Badanie warto wykonywać minimum raz w roku, a kobiety starsze mogą wykonywać je co 2-3 lata. Warto zwiększyć częstotliwość badania cytologicznego jeżeli mamy wielu partnerów seksualnych. Wtedy zagrożenie zarażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego jest większe, a cytologia wykrywa wirusa w wymazie. Osoby o obniżonej odporności powinny także wykonywać badanie częściej, nawet 2-3 razy w roku, ale o tej konieczności poinformuje ginekolog.

U kobiet w ciąży badanie wykonuje się w I i III trymestrze ciąży.

Koszt badania cytologicznego

Badanie jest tanie, ponieważ w większości placówek kosztuje od 30 do 40 zł. Cytologia jest także refundowana, więc możemy skorzystać z darmowego leczenia na koszt NFZ. Istnieje także rządowy program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, który zapewnia bezpłatną cytologię raz na 3 lata dla kobiet w wieku pomiędzy 25. a 59. rokiem życia.

Podsumowanie

Cytologia to bardzo ważne badanie, które potrafi określić stan szyjki macicy i pozwala na wczesne wykrycie zachodzących w niej zmian. Wymaz pozwala także na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, nawet w przedinwazyjnym jej stanie. Badanie charakteryzuje się bardzo niskim kosztem, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby było wykonywane regularnie.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.