Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

jod naturalny
Poradniki

Czym jest jod naturalny?

Jod jest pierwiastkiem, który jest niezbędny dla zdrowia człowieka. Pomaga utrzymać normalne funkcje metaboliczne, reprodukcyjne oraz funkcjonowanie tarczycy. Bez wystarczającego poziomu naturalnego jodu, tarczyca może stać się powolna lub niezdolna do prawidłowego funkcjonowania. Pomaga również utrzymać zdrowie skóry, włosów i paznokci. Organizm nie może samodzielnie wytwarzać własnego jodu, zamiast tego musi być pozyskiwany ze źródeł żywności lub suplementów.

Czym jest naturalny jod?

Jod naturalny to forma jodu, występująca w żywności i wodzie. Jest on również stosowany jako lek w leczeniu nadczynności tarczycy, która powoduje takie objawy jak utrata wagi, suchość skóry, wypadanie włosów i zmęczenie. Jest również czasami używany jako alternatywa dla soli kuchennej. Pomimo tego, że znajduje się w kilku produktach spożywczych, ważne jest także przyjmowanie go w formie suplementów.

Źródła naturalnego jodu

Główne źródło naturalnego jodu pochodzi z owoców morza i ryb, które żyją w pobliżu oceanu lub zostały wyhodowane w słodkiej wodzie. Inne źródła to produkty mleczne i jaja, grzyby (zwłaszcza shiitake) i pełne ziarna, takie jak brązowy ryż i jęczmień. Ponadto dobrym źródłem jodu są też wodorosty, które były wykorzystywane w leczeniu chorób takich jak rak i cukrzyca przez tysiące lat, ponieważ zawierają wiele innych witamin, które również pomagają wspierać zdrowie całego ciała.

Niedobór jodu naturalnego w organizmie

Jod naturalny jest niezbędnym pierwiastkiem, którego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Jego niedobór może objawiać się między innymi osłabieniem, zmęczeniem, uczuciem zimna oraz wahaniami nastroju. Niedobór tego pierwiastka prowadzi do zaburzeń w wielu układach narządów, w tym w układzie hormonalnym (tarczycy), układzie mięśniowo-szkieletowym i układzie nerwowym. Niedobór jodu może również prowadzić do opóźnienia umysłowego u dzieci, ze względu na zmiany w strukturze mózgu spowodowane niewystarczającym poziomem tego minerału. Powodem dla powstania niedoboru jodu to niewystarczające spożycie w diecie, upośledzone wchłanianie i nadmierne wydalanie tego pierwiastka. 

Uzupełnienie naturalnego jodu w organizmie

Niestety, naturalna forma jodu występująca w źródłach żywności nie zapewnia wystarczającej ilości jodu dla optymalnego zdrowia. Ważne jest również, aby pamiętać, że naturalne źródła, takie jak wodorosty, mogą nie być tak skuteczne w dostarczaniu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Dlatego warto uzupełniać go poprzez przyjmowanie suplementów.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.