Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Poradniki Wygląd

Maska materiałowa czy maska jednorazowa – którą wybrać?

Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawia, że ludzie poszukują masek zasłaniających twarz, dzięki którym z jednej strony poczują się bezpieczni, a z drugiej będą mogli swobodniej oddychać. Wszystkie maski dostępne na rynku można podzielić na dwie główne kategorie – maski materiałowe wielorazowe i maski jednorazowe chirurgiczne. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im dokładniej, abyś mógł zdecydować się na konkretny model, który zapewni Ci bezpieczeństwo, a z drugiej strony wygodę i oszczędność. Zapraszamy!

Poziom bezpieczeństwa

Jako, że funkcją masek na twarz jest zapewnienie ochrony przed rozprzestrzenianiem się groźnych patogenów, w porównaniu weźmiemy pod uwagę poziom bezpieczeństwa. Maseczki jednorazowego użytkowego są co prawda „gęstsze” w gramaturze, dzięki czemu przepuszczają mniej powietrza, a co za tym idzie – mniej potencjalnych wirusów.

Prawda jest jednak taka, że wiele ludzi nie jest świadomych, że maski jednorazowe wykonane ze specjalnego materiału zapewniają ochronę tylko przez 20 minut. Po tym czasie maseczka wilgotnieje i staje się idealnym środowiskiem do rozwijania się niebezpiecznych kolonii bakterii, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Wielu ludzi nosi maseczkę jednorazową o wiele dłużej, a niektórzy nie wymieniają jej nawet przez kilkanaście dni, co jest poważnym zagrożeniem.

Warto pamiętać, że maski materiałowe nie odstają mocno pod kątem ochrony od masek chirurgicznych, a bardzo często można je nawet nosić dłużej ze względu na lepszą wentylację. Jednak ich największa zaleta związana jest z możliwością wielokrotnego użytku. Taką maskę można zdezynfekować w alkoholu, wyprać w wysokiej temperaturze, a później przeprasować, aby mieć pewność, że zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Oszczędność pieniędzy

Niewątpliwie należy zastanowić się także nad kwestią oszczędności. Noszenie masek to dodatkowe obciążenie dla budżetu domowego, a w szczególności dla dużych rodzin. W tym miejscu maseczki materiałowe wypadają o wiele lepiej. Oczywiście kupując kilka masek jednorazowych i używając ich przez kilkanaście dni, koszty będą niebywale niskie, jednak takie podejście to zagrożenie dla zdrowia nas samych i bliskich.

Za maski wielokrotnego użytku płacimy raz, po czym możemy ponownie używać ich bezpiecznie. Z tego powodu pomimo początkowo większej ceny, w perspektywie czasu, taki rodzaj masek jest bardziej korzystny dla portfela. 

Gdzie kupić maskę materiałową?

Jeżeli interesują Cię maski wysokiej jakości i chcesz wspierać nasze rodzime firmy – serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Safe Mask. Zapewniamy atrakcyjne ceny przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości masek ochronnych. W naszej ofercie znajduje się wiele wariantów produktowych – jesteśmy przekonani, że znajdziesz u nas idealny produkt dla siebie! Warto także pamiętać, że dla zamówień na łączną kwotę powyżej 59 złotych dajemy darmową wysyłkę!

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.