Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Poradnik Uroda

Główne przyczyny wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem, na który skarży się duża część polskiego społeczeństwa. Nie jest prawdą, że zmagają się z nim wyłącznie mężczyźni w wieku około 40-50 lat, ponieważ dotyka on zarówno mężczyzn, jak i kobiet, najczęściej między 25-45 rokiem życia. Gęste, lśniące oraz zadbane włosy postrzegane są jako silny atrybut piękna, oznaka zdrowia i przejaw atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób o nich marzy. Na szczęście istnieje skuteczny sposób na zahamowanie nadmiernego wypadania włosów, a często także jego cofnięcie – najważniejsza i najbardziej efektywna będzie pomoc doświadczonego trychologa. Zapytaliśmy specjalistów z Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie, jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów. Co zatem może do tego prowadzić? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Główne przyczyny wypadania włosów

Zarówno wygląd, jak i kondycja naszych włosów zależy w dużej mierze od genów, a także od stanu naszego zdrowia, stylu życia i zwyczajów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że wypadanie włosów wiąże się z ich naturalnym cyklem wzrostowym i jest zjawiskiem fizjologicznym, niepokojące są jednak sytuacje, gdy wypada nam ponad sto włosów każdego dnia. Nagła utrata włosów może być nawet odpowiedzią na silny stres.

Ponadto nasilone wypadanie włosów może mieć swoją przyczynę w niedożywieniu, a szczególnie w niedoborze niezbędnych dla organizmu mikro – i makroelementów, zaburzeniach hormonalnych (najczęściej jest to nad- i niedoczynność tarczycy oraz w łojotokowym zapaleniu skóry głowy. Eksperci z Centrum Zdrowego Włosa zwracają uwagę, że oprócz tego do najczęściej występujących przyczyn wypadania włosów można zaliczyć łysienie plackowate (jest to choroba autoimmunologiczna, gdy organizm atakuje sam siebie) oraz androgenowe (jest dziedziczne zarówno u kobiet, jak i mężczyzn).

Co jeszcze powoduje nadmierne wypadanie włosów?

Niektóre leki również mogą powodować silne wypadanie włosów – zalicza się do nich chemioterapię, środki antykoncepcyjne oraz leki przeciwzakrzepowe. Ponadto do osłabienie mieszków włosowatych i wypadanie włosów może być spowodowane radykalną dietą i nagłą, dużą utratą masy ciała, długotrwałe i intensywne przeziębienie, a także częste farbowanie włosów, szczególnie przy użyciu silnych i bardzo chemicznych środków.

Zdaniem ekspertów z Centrum Zdrowego Włosa do tego oczywiście dochodzi nieprawidłowa pielęgnacja włosów, taka jak suszenie ich za pomocą wysokiej temperatury, częste używanie prostownicy i lokówki oraz niedostosowanie preparatów do rzeczywistej kondycji swoich włosów i skóry głowy.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.