Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Domowe sposoby na opryszczkę

Opryszczka to bardzo dokuczliwa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa HSV1. Ponad osiemdziesiąt procent osób jest jego nosicielami, ale przez większość czasu wirus jest uśpiony i aktywuje się tylko w odpowiednich warunkach.

Opryszczka

Nieprzyjemna krosta na wardze może pojawić się podczas zaburzeń temperatury naszego ciała oraz podczas dłuższej ekspozycji na światło słoneczne. Kolejnymi czynnikami decydującymi o pojawieniu się opryszczki wargowej są obniżona odporność, długotrwały stres oraz kontakt z innym chorym. Zakażona osoba powinna korzystać z osobnego ręcznika, sztućców, szklanek. Wirus opryszczki jest bardzo łatwy w roznoszeniu, ale wzmożona dbałość o higienę pozwoli na uniknięcie zarażenia się tą chorobą.

Domowe sposoby na opryszczkę

Ząbek czosnku

Przekrojony ząbek czosnku połóż na opryszczkowej zmianie skórnej i zaklej plastrem, aby nie odpadł. Możesz zostawić to na noc, aby przyniosło największe efekty.

Ocet

Zmianę skórną należy co jakiś czas przemywać wacikiem nasączonym octem, wodą utlenioną lub spirytusem. Należy przy tym uważać, aby za bardzo nie wysuszyć skóry wokół opryszczki, można temu zapobiec korzystając z kremu nawilżającego.

Miód

Najlepszy będzie ten z naturalnej pasieki. Pęcherzy należy posmarować odrobiną miodu, który działa przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo, nie wysuszając przy tym skóry. Dobre rozwiązanie dla osób posiadających suchą i podatną na przesuszanie skórę.

Melisa

Melisa to popularne zioło wykazujące właściwości przeciwwirusowe. Dzięki zawartości kwasów fenolowych oraz taniny, przeciwdziałają wirusowi wywołującego opryszczkę. Do pęcherza należy przykładać okład z liściem melisy lub naparu z zioła. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w olejek melisowy, który na pewno znajdziesz w swojej aptece.

Aloes

Sok z aloesu ma właściwości odkażające, więc może z pomyślnością być użyty na ranę. Po prostu natnij liście aloesu i nasącz sokiem okład, a następnie trzymaj go przy pęcherzyku przez kilkanaście minut kilka razy dziennie.

Kostka lodu

Jest to chyba najbardziej znany sposób na pozbycie się opryszczki. W miejsce pojawienia się rany należy przyłożyć lód owinięty np. w cienką ścierkę. Zimna temperatura uśmierzy ból, zahamuje rozwój opryszczki oraz przyspieszy gojenie się rany.

Pasta do zębów

Fluor zawarty w paście do zębów działa bardzo toksycznie na opryszczkę. Pastę należy nałożyć bezpośrednio na zmianę skórną i zostawić na noc. Sposób ten mocno wysusza skórę, więc należy unikać nakładania pasty na miejsca niezmienione chorobowo.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeżeli opryszczka utrzymuje się ponad tydzień lub nawroty pojawiają się bardzo często. Warto udać się także do lekarza rodzinnego, jeżeli zmiany są bardzo duże, a nasze oczy zaczynają boleć, wtedy będzie potrzebne profesjonalne leczenie.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.