Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

wakacje z psem
Poradniki

Wakacje z psem

Pora wakacji to czas, kiedy wielu z nas wyjeżdża. Sytuacja nieco się komplikuje, kiedy jesteśmy szczęśliwymi właścicielami zwierząt. Decydując się na zabranie na urlop naszego psa, musimy brać pod uwagę kilka dodatkowych czynników i zaplanować podróż w ten sposób, aby była przyjemna zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila.
Planując wakacje z psem, już na etapie wybierania zakwaterowania musimy sprawdzić, czy dany hotel lub inne miejsce wypoczynkowe akceptują zwierzęta. Jeśli tak, dodatkowo zorientujmy się, jakie są warunki takiego pobytu.
Nie każdy zwierzak lubi podróżować. Wielu psom jazda samochodem kojarzy się jednoznacznie z weterynarzem, nieprzyjemnościami i stresem. Dlatego proces adaptacji do wycieczki warto rozpocząć już dużo wcześniej. Weźmy zwierzaka na krótką przejażdżkę, której celem jest np. miły, długi spacer na łące czy nad jeziorem. Nagródźmy go dodatkowo za dobre sprawowanie. Jeśli planujemy podróż samolotem, oswajajmy psa wcześniej z transporterem. Jeśli zwierzę jest do tego nieprzyzwyczajone, dajmy mu również czas na przyzwyczajenie się do smyczy, obroży oraz kagańca.
Niezbędne przed wieloma podróżami, zwłaszcza zagranicznymi, jest wykonanie pakietu odpowiednich badań. O to również należy zadbać odpowiednio wcześniej, ponieważ niektóre z nich zaczynają działać dopiero po określonym czasie. Jest tak np. ze szczepieniem na wściekliznę. Przed wyjazdem sprawdzamy także, czy mamy przy sobie aktualną książeczkę zdrowia zwierzęcia i jego paszport.
Jeśli chodzi o wyposażenie na podróż, przede wszystkim będziemy potrzebować miseczki na wodę i na jedzenie. Na rynku są także dostępne specjalne bidony dla psów, które zabezpieczają wodę przed rozchlapaniem. Wybierając pożywienie dla naszego pupila na czas podróży oraz na później, wybieramy zawsze to, do czego nasz zwierzak jest przyzwyczajony. Testy zmiany jedzenia robimy w warunkach domowych, nie w podróży. Całkiem nowa karma czy przysmaki zawsze niosą ryzyko, że nasz czworonożny przyjaciel nie zareaguje na nie dobrze i będzie miał np. rozstrój żołądka. Warto też zabrać w podróż ulubione zabawki psa, czy też jego kocyk, które będą miały zapach domu. Działa to na zwierzę uspokajająco.
Dla niektórych z psów, bardzo źle znoszących podróż, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się środku uspokajające. Należy jednak pamiętać, że o ich rodzaju i ilości decyduje weterynarz, nie my sami.
Wyjazd wakacyjny z psem może być bardzo przyjemny i być wspaniałą przygodą, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy wcześniej.

Przeczytaj więcej na ostre-ciecie.pl

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.