Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Czy potrzebujesz pomocy psychiatry
Zdrowie

Czy potrzebujesz pomocy psychiatry? Sygnały, których nie należy lekceważyć

Organizm wysyła sygnały, gdy w ciele dzieje się coś niepokojącego. Podobnie jest ze zdrowiem psychicznym. Chociaż nie wiemy, co nam doskwiera, to intuicja podpowiada, że należy zgłosić się po pomoc. W poważnych kryzysach jedynym ratunkiem może być psychiatra. Sprawdź, czy konsultacja u tego lekarza jest Ci potrzebna.

Słyszysz i widzisz rzeczy, których inni nie zauważają

Jeśli w Twoim życiu zdarzają się sytuacje, że widzisz lub słyszysz coś, czego istnieniu zaprzecza reszta ludzi w Twoim towarzystwie, to nie lekceważ tych epizodów. Być może wynika to z Twojej podwyższonej wrażliwości na bodźce, jednak warto skonsultować się ze specjalistą. Wszelkie zaburzenia zachowania i myślenia, których nie potrafisz logicznie wytłumaczyć, należy zbadać i ocenić pod okiem profesjonalisty.

Inne objawy, które mogą wskazywać na problemy o podłożu psychicznym to:

  • nienaturalnie podwyższony nastrój,
  • natłok myśli, z którym nie można sobie poradzić,
  • nadmierna aktywność,
  • chaos towarzyszący w myśleniu i działaniach.

Jeżeli psychiatra postawi diagnozę na podstawie występujących objawów i dokładnych badań, to będzie w stanie skutecznie Ci pomóc. Czasem ulgę przyniesie terapia, a w niektórych przypadkach wdrażane są odpowiednie leki. Sposób leczenia zawsze jest dobierany indywidualnie dla każdego pacjenta.

Zaczynasz izolować się od najbliższych

Czy od dłuższego czasu zmagasz się z brakiem energii? Codzienne czynności wykonujesz z wielkim wysiłkiem, masz poważne problemy z zaśnięciem, a sam sen nie sprawia, że wypoczywasz? Takie sygnały wysyłane przez nasz organizm należy skonsultować ze specjalistą. Pamiętaj, że nagłe odizolowanie się od rodziny i znajomych, unikanie rozmów telefonicznych, ignorowanie otrzymywanych wiadomości i chęć zaszycia się pod kołdrą to mogą być objawy choroby, którą zdiagnozuje jedynie psychiatra. Wizytę w poradni psychiatrycznej wciąż uznaje się za temat wstydliwy, jednak problemy psychiczne nie powinny być dłużej stygmatyzowane — to choroba jak każda inna i można ją leczyć.

Gdzie szukać pomocy?

Lekarz rodzinny może wydać skierowanie do psychiatry. Należy jednak pamiętać, że na wizytę refundowaną przez NFZ trzeba poczekać. Jeżeli zależy Ci na czasie, poszukaj dobrego lekarza, który przyjmuje również prywatnie. W internecie znajdziesz oferty różnych poradni zdrowia psychicznego jak na przykład Harmonia LUX MED. Pamiętaj, aby wybrać placówkę, która zatrudnia profesjonalistów i może pochwalić się nieposzlakowaną opinią. Dobry psychiatra dokładnie Cię wysłucha i będzie wiedział jak poprowadzić Twoje leczenie.

Artykuł sponsorowany

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.