Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Jak zredukować stres domowymi sposobami?

Stres postrzegany jest przez wielu negatywnie, jednak niskie jego dawki pobudzają nas do działania i mobilizują do walki. Z drugiej strony, nadmierna ilość stresu wpływa destrukcyjnie na nasze samopoczucie psychiczne, a z czasem oddziałuje również na zdrowie fizyczne. Dlatego też bardzo istotna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem. Jak pokonać go domowymi sposobami, bez konieczności sięgania po leki?

Aromaterapia, czyli jak znaleźć swój ulubiony zapach?

W redukowaniu stresu może nam pomóc aromaterapia, z dobrodziejstw której korzystali już nasi przodkowie. Choć istnieją zapachy, które pomagają się wyciszyć i zredukować poziom stresu, warto wybrać takie, które przenoszą nas w czasy beztroski i spokoju. Być może kojący okaże się zapach piernika, cynamonu i goździków, który przypomni nam o świętach Bożego Narodzenia i rodzinnej atmosferze? A może dobrym wyborem będzie lawenda, która przeniesie nas na kwiecistą, wiosenną łąkę? Do aromaterapii warto wykorzystać świece zapachowe bądź dyfuzory. Dużą popularnością cieszą się również patyczki zapachowe, które sprawiają, że piękny aromat unosi się w pomieszczeniach przez cały czas.

Joga i medytacja

Doskonałym sposobem na nadmierną ilość stresu okazuje się joga połączona z medytacją. Wbrew pozorom, aby skorzystać z dobrodziejstw jogi, wcale nie trzeba uczęszczać na zajęcia zorganizowane – możemy stworzyć swój własny kącik do ćwiczeń w domowym zaciszu. Potrzebna będzie do tego mata do jogi kauczukowa, paski do jogi czy specjalistyczne poduszki. Praktykując jogę połączoną z medytacją, możemy się wyciszyć, zrelaksować i uspokoić. W dłuższym okresie czasu, dzięki jodze możemy nauczyć się walczyć z negatywnymi emocjami, takimi jak złość, zdenerwowanie czy agresja.

Pozwól sobie być offline

Internet i telewizja towarzyszą nam przez niemal cały dzień, podczas gdy stałe przebywanie online nie sprzyja naszemu samopoczuciu. Czasami dobrze jest się na chwilę „wyłączyć” i pozwolić sobie na chwilę dla siebie, bez mediów społecznościowych czy przeglądania kolejnych stron internetowych. W tym czasie możemy udać się na krótki spacer, który pozwoli nam być w kontakcie z naturą. Warto także na jakiś czas wyłączyć telefon komórkowy, a szczególnie ten służbowy. Dobrze choć przez jeden dzień w tygodniu być poza zasięgiem, tak aby móc skupić się wyłącznie na sobie i na swoich potrzebach, nie czekając na telefon czy wiadomość sms. Bycie offline wielu wydaje się wręcz niemożliwe, jednak w praktyce wcale nie jest takie trudne – wystarczy raz spróbować, aby przekonać się, jakie korzyści może przynieść.

Walka z nadmiernym stresem nie jest prosta, zwłaszcza jeśli towarzyszy nam on zarówno w pracy, jak i domu. Powinniśmy jednak pamiętać, stres w dużych ilościach wpływa destrukcyjnie na nasze samopoczucie psychiczne, a także na zdrowie fizyczne. Jeśli zauważymy u siebie objawy nadmiernego stresu (ból głowy, zmęczenie, wysokie ciśnienie, nieumiejętność radzenia sobie w codziennych sytuacjach), warto jak najszybciej wdrożyć domowe metody walki z nim. 

 

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.