Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Czym jest Clatra?

Clatra to lek zawierający bilastynę, czyli antagonistę receptorów obwodowych H1. Oznacza to, że Clatra wykazuje działanie przeciwhistaminowe (antyalergiczne), przez co jest często stosowany we wszelkich reakcjach alergicznych tj. katar, kichanie czy świąd skóry.

Na co działa Clatra?

  • osłabia objawy kataru siennego tj. świąd skóry, niedrożność nosa, swędzenie spojówek, łzawienie oraz zaczerwienienie oczu
  • redukuje objawy skórne (pokrzywka, zaczerwienienie, świąd skóry)

Clatra – opis leku

Jest to lek ze wskazaniem dla leczenia objawów alergicznego stanu zapalnego błony śluzowej nosa oraz spojówek, a także występującej na skórze pokrzywki. Clatra jest lekiem sprzedawanym na receptę. Skład: bilastyna, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, stearynian magnezu, glikolan sodowy. Lek jest wskazany do stosowania dla dorosłych jak i dla dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Tabletkę należy przyjmować na czczo i trzeba ją popić dużą ilością wody. Badania wykazały, że bilastyna zażywana w pojedynczej dawce przez okres od 2 do 4 tygodni, skutecznie łagodziła dolegliwości spowodowane pokrzywką oraz objawy uczuleniowe błony śluzowej oraz spojówek oczu. Bilastyna zawarta w leku Clatra nie posiada właściwości uspokajających i skutecznie powstrzymuje objawy alergii nawet przez 24h.

Przeciwwskazania stosowania leku

Clatra nie powinna być stosowana przez osoby uczulone na którykolwiek ze składników leku (np. celuloza krystaliczna czy bilastyna), nie powinien być także stosowany przez kobiety w ciąży. Specyfik powinien być przyjmowany pod kontrolą lekarza w przypadku osób z niewydolnością nerek. Nie wskazane jest także przyjmowanie Clatry równocześnie z inhibitorem P-glikoproteiny czyli np. cyklosporyną czy erytromycyną.

Cena leku

Koszt opakowania zawierającego 10 tabletek to około 12 zł, natomiast większe, 30 tabletkowe opakowanie to koszt około 27 zł.

Możliwe działania niepożądane

Uczucie dyskomfortu w nosie, duszność, uczucie suchości w nosie, ból w nadbrzuszu, nudności, ból brzucha, biegunka, suchość w ustach, stany zapalne żołądka, zmęczenie, zwiększenie pragnienia, wzmożona ciepłota ciała, osłabienie, zwiększenie stężenia trojglicerydów, świąd.

Dawkowanie leku Clatra

Lek podaje się doustnie. Clatra powinna być spożywana na 1 godzinę przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku lub soku owocowym. Pacjenci powyżej 12 r.ż.: 20 mg raz na dobę. Czas leczenia reakcji alergicznych zależy od czasu trwania i typu.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.