Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

przeciwskazania do noszenia soczewek
Poradnik

Jakie są przeciwskazania do noszenia soczewek u osób chorych na jaskrę?

Nasze delikatne oczy często są podatne na różnego rodzaju choroby. Jedną z najpopularniejszych jest jaskra. Objawy dolegliwości często początkowo są praktycznie niezauważalne. Jak przebiega ta choroba? I które rodzaje soczewek można będzie zastosować po wykryciu jaskry?

Jaskra – co to za choroba?

Nie jedna, lecz cała grupa chorób kryje się pod pojęciem jaskra. Objawy mogą wywołać pogorszenie lub utratę wzroku. Przyczyną dolegliwości jest uszkodzenie nerwu wzrokowego przez zwiększenie ciśnienia w gałce ocznej. W okulistyce wyróżnia się 2 typy jaskry:

  • pierwotną i wtórną otwartego kąta,
  • pierwotną i wtórną zamkniętego kąta.

Istnieje kilka czynników, które warunkują rozwój choroby oczu. Często dotyka ona osób po 40. roku życia, pacjentów chorujących na cukrzycę, osób z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej w organizmie lub żyjących w przewlekłym stresie.

Typowe objawy choroby oczu

Początkowe symptomy choroby mogą być mylące. Łzawienie oczu czy ograniczenie ostrości widzenia nie muszą przecież sygnalizować, że rozwija się jaskra. Objawy z czasem będą się jednak nasilać. W rozwiniętej postaci choroby mogą wystąpić:

  • bóle głowy i brzucha,
  • światłowstręt i problem z widzeniem w ciemności,
  • nudności i wymioty,
  • ból oczu, zwłaszcza wtedy gdy stosujemy soczewki kontaktowe,
  • zaburzenia akcji serca.

W skrajnym przypadku może dojść również do całkowitej utraty wzroku.

Jak przebiega leczenie?

Wszystko zależy od tego, w jakim stadium jest jaskra. Objawy ostre wymagają bardziej zdecydowanych działań. Najczęściej po specjalistycznej diagnozie stosuje się wtedy leczenie farmakologiczne, zabieg laserowy lub operację, która ma na celu obniżenie ciśnienia w gałkach ocznych. Trzeba jednak podkreślić, że choroby oczu, a dokładniej zmian, które wywołała, nie da się cofnąć. Można jedynie ograniczyć jej dalszy rozwój.

Soczewki kontaktowe w czasie jaskry – czy to dobry pomysł?

Tutaj zdania są podzielone. Wielu specjalistów uważa, że nie powinniśmy stawiać na soczewki kontaktowe w trakcie choroby. Cienkie płytki mogą wywołać większe wahania ciśnienia oka, co przyspieszy rozwój choroby.

Każdy okulista stwierdzi, że szkła kontaktowe bez względu na grubość, zawsze traktowane są przez oko ludzkie jako ciało obce. Na początku stosowania soczewek wszyscy odczuwali pewien dyskomfort, który może powrócić, jeśli pojawiła się jaskra. Objawy choroby bagatelizowane mogą przyczynić się nawet do utraty wzroku. Mimo tego, że rynku są dostępne różne rodzaje soczewek, w przewlekłym stanie choroby najlepiej zastąpić je standardowymi okularami.

W jakim przypadku soczewki kontaktowe można założyć?

W niektórych przypadkach specjaliści dopuszczają możliwość stosowania soczewek mimo choroby oczu. Najczęściej dotyczy to jednak początkowego, łagodnego stadium choroby, gdy ciśnienie w gałce ocznej nie jest jeszcze zbyt wysokie. Choć pacjent może wtedy nosić soczewki kontaktowe, powinien regularnie odwiedzać okulistę i przestrzegać jego zaleceń. Dobrze jest również omówić jakie rodzaje soczewek będą najlepsze i w jaki sposób należy je stosować.

Które soczewki będą najlepsze w trakcie jaskry?

W trakcie choroby oczu najistotniejsze będzie zachowanie odpowiedniej higieny. Dlatego najlepiej postawić na te rodzaje soczewek, które są przeznaczone do jednokrotnego użytku. Stosowanie produktów dwutygodniowych może nieść pewne ryzyko, choć jeśli zachowamy odpowiednie zasady higieny, takie szkła kontaktowe również będą odpowiednie. Trzeba jednak pamiętać, by skonsultować wybór z okulistą – stosowanie soczewek na własną rękę może przyspieszyć rozwój choroby!

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.