Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

okulary korekcyjne
Poradnik

Kupujemy okulary – 5 zasad doboru szkieł korekcyjnych

Wada wzroku, dodatkowa funkcja okularów korekcyjnych, kształt twarz, typ urody i styl życia – przedstawiamy 5 kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze okularów.

Wada wzroku

Dobór okularów zaczynamy od zdiagnozowania schorzenia układu wzrokowego. Właściwie dobrane szkła pozwolą skorygować wadę i umożliwią wyraźne, ostre widzenie. Do zidentyfikowania rodzaju choroby, specjalista ochrony oczu (optometrysta) posługuje się specjalistycznymi przyrządami pomiarowymi, które pomagają mu precyzyjnie określić wartości krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmu. To pierwszy etap w procesie doboru okularów.

Dodatkowa funkcja okularów

Drugi krok polega na określeniu, jakie dodatkowe funkcje okulary mają spełniać. Chronić przed szkodliwym promieniowaniem emitowanym przez monitory komputerów? Zabezpieczać oczy osób wrażliwych na światło? A może zapewniać maksymalną elastyczność użytkowania? Specjalista w salonie optycznym doradzi jakiego rodzaju powłoki dobrać, aby wybrane okulary najlepiej spełniały potrzeby pacjenta.

Kształt twarzy

Kolejny etap to wybór oprawek i dostosowanie ich do kształtu twarzy tak, aby uwypuklić mocne strony urody oraz ukryć mankamenty. Przykładowo, osoby o okrągłej twarzy powinny wybierać duże, kwadratowe lub prostokątne oprawki, które sprawią, że twarz będzie wydawać się szczuplejsza. Z kolei do kwadratowych twarzy pasują ramki okrągłe, owalne, dzięki którym rysy twarzy będą bardziej miękkie, delikatniejsze. Zawsze warto wybierać kształt kontrastujący z owalem twarzy.

Typ urody

Po wyborze kształtu czas na dobór koloru oprawek. Tu kluczem jest przede wszystkim odcień skóry, a w drugiej kolejności barwa oczu. Ale odwrotnie niż w przypadku doboru kształtu oprawek, gdzie kierowaliśmy się zasadą kontrastu, dobierając kolor oprawy wykorzystujemy zasadę podobieństwa. Do białej skóry i zimnego typu urody pasują oprawki w kolorach chłodnych (szary, grafitowy, odcienie niebieskiego, fiolety, srebro). Natomiast dla ciepłego typu urody i skóry w kolorze śniadym czy lekko-brązowym najlepiej sprawdzą się oprawki o barwie złotej, bursztynowej, w odcieniach brązu, miodu, beżu czy oliwkowej zieleni.

Styl życia

Na koniec pamiętajmy, że okulary będą nam służyć każdego dnia, muszą więc pasować do naszego stylu życia. Osoby aktywne, pracujące na świeżym powietrzu lub często podróżujące samochodem mają inne wymagania odnośnie okularów niż pracownicy biurowi. Rozwiązaniem jest też posiadanie wielu okularów np. kilku zabawnych na weekend i wakacje, a innych do biura.

Fachową pomoc w zakresie doboru okularów zapewnia salon optyczny Arts Optyk w Warszawie:

http://www.arts-optyk.pl/dobor-okularow

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.