Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

leczenie kanałowe
Zdrowie

Na czym polega leczenie kanałowe?

Wśród różnych sposobów leczenia zębów można wskazać leczenie kanałowe. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego specyfiki, a także efektów zabiegu.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe inaczej nazywane jest także endodontycznym. Polega ono na leczeniu zębów, których miazga została w nieodwracalny sposób uszkodzona. Z zęba są usuwane wszystkie zmienione chorobowo tkanki. Następnie kanał zęba wypełniany jest specjalnym materiałem, który go zabezpiecza. Leczenie kanałowe w obecnych czasach cechuje się wyjątkowo wysokim poziomem skuteczności.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe wskazane jest przede wszystkim w sytuacji, gdy pojawił się stan zapalny w obrębie miazgi zęba, który jest spowodowany chorobotwórczym działaniem bakterii. W przypadku stanu zapalnego miazgi pojawiają się silne dolegliwości bólowe, które występują z dość dużą częstotliwością. Nieleczone zapalenie zęba może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych, wśród których można wskazać między innymi martwicę zęba, a nawet zgorzel.

Przebieg leczenia kanałowego

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego lekarz stomatolog powinien ocenić zmiany chorobowe w jamie ustnej pacjenta. Warto wykonać diagnostykę radiologiczną, dzięki której możliwe będzie dokładne sprawdzenie istoty problemów pacjenta w obrębie danego zęba. Podczas leczenia ząb zostaje otwarty, a następnie usuwana jest z niego zmieniona chorobowo miazga. Kanały zęba są czyszczone oraz wypełniane, a następnie ząb jest zamykany. Leczenie kanałowe zazwyczaj jest wykonywane w znieczuleniu, aby pacjent podczas niego nie odczuwał dolegliwości bólowych.

Leczenie pod mikroskopem

W obecnych czasach leczenie kanałowe bardzo często odbywa się pod mikroskopem, co sprawia, że przebiega ono w sprawniejszy sposób. Dzięki leczeniu pod mikroskopem możliwe jest dokładne zobrazowanie kanałów zębów, a także umiejscowienie ich dokładnego położenia. Dodatkowo mikroskop umożliwia bardzo dokładne powiększenie leczonego obszaru, dzięki czemu kanały mogą być skutecznie oczyszczone oraz opracowane. Zobacz więcej na Emdent.

Cena leczenia kanałowego

Wielu pacjentów zastanawia się także, jakie są ceny leczenia kanałowego. Jednak koszt tego rodzaju leczenia jest dość zróżnicowany i zależny od kilku istotnych czynników. Wśród nich wskazuje się zarówno stopień zaawansowania problemów, jak i ilość kanałów w danym zębie. Im więcej kanałów posiada ząb, tym droższe będzie jego leczenie kanałowe. Dlatego najtańsze będzie leczenie zębów jednokorzeniowych, a najdroższe leczenie trzonowców.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.