Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Maska ochronna FFP3 – jakie ma przeznaczenie?

Przy poszukiwaniu maseczki chroniącej przed szkodliwymi substancjami z powietrza, na pewno trafiasz na produkty o zróżnicowanym oznakowaniu. Symbol FFP3 jest spotykany nieco rzadziej niż popularny FFP2, ponieważ odnosi się do najbardziej zaawansowanej klasy środków ochrony własnej. Jakie jest przeznaczenie profesjonalnej maseczki?

Maseczka FFP3 – co to oznacza?

Niektóre oznaczenia na maseczkach mogą Ci się wydawać dość tajemnicze. Ale tylko do momentu, gdy zrozumiesz, skąd się wzięły:

  • FF – filtering facepiece, czyli ochrona twarzy,
  • P3 – standard filtracji, w tym przypadku najwyższy, bo sięgający nawet 99%.

Maseczka FFP3 to zaawansowany środek ochrony osobistej, chroniący przed szkodliwymi dla zdrowia, a nawet życia zanieczyszczeniami. Ten standard oznacza, że maksymalny przeciek nie przekracza 5%, a nawet 99% cząsteczek o wielkości 0,6 μm zostaje zatrzymanych.

Przed czym chroni maseczka FFP3?

Maseczka FFP3 zapewnia wysoki poziom filtracji (na poziomie około 99%). Możesz zastosować ją do ochrony przed:

  • szkodliwymi pyłami, aerozolami i dymem,
  • cząsteczkami rakotwórczymi, radioaktywnymi,
  • cząsteczkami chorobotwórczymi (wirusami, zarodkami grzybów, bakteriami).

Jak widzisz zastosowanie maseczki FFP3 jest wszechstronne – od użytku amatorskiego, profilaktycznego, aż po profesjonalny, chroniący przed konkretnymi zanieczyszczeniami, w tym toksycznymi zapachami.

Gdzie stosować maseczki ochronne FFP3?

Maseczki ochronne FFP3 są przeznaczone do zastosowań profesjonalnych. Nadają się do użytkowania w warsztatach samochodowych, lakierniach i innych miejscach, gdzie występuje zagrożenie zatruciem czy chorobami dróg oddechowych.

Ważne jest jednak to, jaki poziom zanieczyszczeń panuje w danym miejscu pracy. Szacuje się, że zanieczyszczenie nie może przekraczać 30-krotności normy obowiązującej dla danej branży.

Co wpływa na wydajność filtracji?

Okazuje się, że liczy się nie tylko rodzaj maseczki, ale też sposób, w jaki jest ona noszona i przechowywana. Z uwagi na to, że maska FFP3 jest przeznaczona do wielokrotnego użytku, o czym przeczytasz na stronie https://medivon.pl/maska-ochronna-ffp3-jakie-ma-przeznaczenie/ to należy ją prawidłowo użytkować. Po zużyciu wyprać w temperaturze 60 stopni Celsjusza i wysuszyć. Nosić przylegającą do twarzy, szczególnie na nosie i pod oczami – nigdy nie spuszczać na brodę i przy zakładaniu oraz ściąganiu nie dotykać zewnętrznej warstwy, lecz chwytać za gumowe uchwyty za uszami.

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.