Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

ajczęściej występujące choroby piersi
Zdrowie

Najczęściej występujące choroby piersi. Jak się je leczy?

Choroby piersi to jedne z najczęściej występujących u kobiet problemów zdrowotnych. Wbrew pozorom, rak to nie wyrok, a nie każdy nowotwór piersi jest zmianą złośliwą. Gruczoł piersiowy jest bowiem narażony na wiele różnych chorób, w tym także tych o charakterze łagodnym. Odpowiednio wczesne ich wykrycie, daje duże szanse na trwałe wyleczenie, bez uszczerbku na zdrowiu i wyglądzie pacjentki. W tym artykule pokrótce powiemy, jakie choroby piersi występują najczęściej, czym się objawiają i jak wygląda ich leczenie.

Nie tylko nowotwory złośliwe, czyli łagodne guzy piersi w praktyce

Zmiany chorobowe w okolicach piersi wzbudzają spory niepokój w dotkniętych nimi kobietach. Większość z nich od razu sądzi, że jest to rak i stresuje się tym, co może czekać je w przyszłości. Mimo tego, że z roku na rok coraz więcej kobiet zapada na nowotwory piersi, postęp diagnostyczny, coraz większa samoświadomość kobiet, a także coraz nowocześniejsze metody leczenia, dają duże nadzieje na wyzdrowienie. Warto więc regularnie badać piersi, robić badania profilaktyczne, a w razie dostrzeżenia nieprawidłowości, jak najszybciej udać się do lekarza – poradnia chorób piersi to jedno z tych miejsc, w których najszybciej otrzymamy potrzebną pomoc medyczną.

choroby piersi

Nowotwory piersi dzielą się na kilka kategorii. Pierwszą z nich stanowią torbiele, które tworzą się w wyniku rozrostu nabłonka przewodów mlecznych i ich zarastania. Torbiele to w większości przypadków łagodne zmiany, z bardzo niską podatnością na zezłośliwienie. Choroby piersi to także gruczołowłókniaki – pojedyncze zmiany zlokalizowane w piersi, które również posiadają łagodny charakter. W piersiach często wykrywa się także rozstrzenie przewodów wprowadzających. To również łagodne zmiany, które tylko pozornie przypominają zmiany złośliwe. Najbardziej niebezpieczne są natomiast guzy liściaste, które szybko zmieniają swój rozmiar i wykazują spore prawdopodobieństwo przemiany w zmiany złośliwe.

Jakie objawy dają choroby piersi? Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Choroby piersi dają objawy dopiero, kiedy guzek osiągnie większe rozmiary. Do najczęstszych dolegliwości odczuwanych przez pacjentki należą m. in bole piersi, wyczuwalne podczas badania palpacyjnego guzki, wyciek płynu z brodawki, a także powiększenie rozmiarów jednej piersi. Kobiety cierpiące na choroby piersi często zauważają także wciągnięcie brodawki lub skóry na piersi. Wszystkie te objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u specjalisty. Miejscem, które warto odwiedzić, jest poradnia chorób piersi. To bowiem tam otrzymamy najlepsze, ukierunkowane wsparcie w leczeniu chorób piersi.

Podczas wizyty, lekarz dokładnie zbada piersi, przeprowadzi wywiad medyczny, a także skieruje pacjentkę na dodatkowe badania diagnostyczne – USG, mammografię, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości także biopsję i badanie histopatologiczne. Pozwoli to ustalić, z jakim problemem mamy do czynienia oraz zaplanować leczenie. Warto pamiętać, że wcześnie wykryty nowotwór daje duże szanse na całkowite wyzdrowienie. Warto więc regularnie badać piersi oraz konsultować ze specjalistą wszelkie niepokojące objawy. To klucz do dobrego zdrowia i długiego życia, na które zasługuje każda kobieta.

Materiał zewnętrzny

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.