Wybierz Życie

zdrowie, medycyna, uroda, zdrowa dieta

Zdrowie

Jak palenie papierosów wpływa na nasze zdrowie?

Statystyki pokazują, że co piąta osoba w Polsce pali regularnie. Każda z nich na swojej paczce papierosów ma napisane, z rozwojem jakich chorób może się to wiązać. Negatywnych skutków palenia jest jednak znacznie więcej, niż miejsca na opakowaniu. Palacz powinien być jednak w pełni świadom, jak duże jest to ryzyko dla jego zdrowia.

Negatywne skutki palenia papierosów

Wśród negatywnych skutków palenia papierosów wymienić należy:

– zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór płuc, języka, warg, krtani, jamy ustnej i tchawicy oraz inne choroby układu oddechowego jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową i gruźlicę,

– chroniczny kaszel i odksztuszanie plwociny,

– przebarwienia zębów, próchnicę, obniżenie się poziomu kości wyrostka zębodołowego, odsłonięcie szyjek zębowych,

– zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jak miażdżyca,

– zwiększone ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka,

– osłabienie kondycji skóry, pojawienie się zmarszczki palacza, utrata jędrności, zżółknięcie palców i paznokci dłoni,

– utratę wapnia i osłabienie układu kostnego, co może prowadzić do osteoporozy,

– zwiększone ryzyko uszkodzeń mózgu,

– zwiększone ryzyko utraty potencji,

– problemy z zajściem w ciążę.

Jak rzucić raz na zawsze palenie papierosów?

Rzucenie papierosów nie jest łatwym zadaniem. Jest to nałóg, z którym trzeba odpowiednio walczyć. Organizm będzie silnie domagał się nikotyny, dlatego warto pomyśleć o zastępczej terapii nikotynowej. W tym celu można sięgnąć po Recigar – https://recigar.pl/, czyli tabletki zawierające cytyzynę – substancję podobną do nikotyny. Dzięki temu możliwe jest stopniowe odzwyczajenie organizmu od przyjmowania nikotyny, bez narażania się na silny i trudny do przetrwania głód nikotynowy.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że uzależnienie od papierosów ma również wymiar psychiczny. Palenie może być np. sposobem na radzenie sobie ze stresem czy problemami. Dlatego warto rozważyć rozpoczęcie psychoterapii, zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym. Dzięki temu można wypracować sobie inne strategie łagodzenia napięcia. Wsparcie psychologiczne to także dodatkowy czynnik utrzymujący motywację do walki z nałogiem.

Palenie papierosów jest silnie uzależniające. Choć przynosi tymczasową ulgę, w dłuższej perspektywie rujnuje nasze zdrowie oraz finanse. Zawsze jest jednak dobry moment, aby z palenia zrezygnować. Wymaga to przede wszystkim motywacji i chęci. Zwłaszcza że istnieją sprawdzone sposoby na to, aby przezwyciężyć w sobie potrzebę wyjścia na tzw. papieroska.

Artykuł sponsorowany

Pasjonatka zdrowego życia, szczęśliwa mama dwójki urwisów.